Adatok
Terület
Kb. 20 770 km2
Főváros
Jeruzsálem
Lakosság
9 026 000 fő
Időjárás
Éghajlata az északi és nyugati részeken mérsékelt mediterrán. Télen esik némi eső, de a hosszú meleg évszak tavasztól októberig tart. Az ország parttól távolabbi vidékein szubtrópusi sztyepp, szubtrópusi-trópusi sivatagi éghajlat uralkodik. Az évi csapadékmennyiség északon 700 mm, dél felé ez egyre csökken, a Negev-sivatagban, a Jordán-árok déli felén és a Holt-tenger környékén már a 200 mm-t sem éri el.
Repülőterek
- Ben-Gurion nemzetközi repülőtér – Tel-Aviv
Utazási okmányok
- Magánútlevél: IGEN
- Elvárt érvényessége: A kiutazás napjától még fél évig érvényes.
- Ideiglenes Útlevél: IGEN
- Személyi igazolvány: NEM
- Ideiglenes személyi igazolványszám: NEM
- Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: NEM
- Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: NEM úti okmányok
- Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): NEM
- Vízum: beszerzése nem szükséges
Diplomáciai képviselet: Budapest
Pénznem: új izraeli sékel
Hasznos linkek:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/azsia?izrael
Oltás, egészségügyi tudnivalók:
Izraelben az általános egészségügyi és higiéniai helyzet jó, ennek ellenére nem árt, ha beoltatjuk magunkat hastífusz, Hepatitis A és Hepatitis B, valamint veszettség ellen. A vezetékes ivóvíz iható, de erősen klórozott. Közterületeken bent és kint egyaránt elterjedt a hűtött vizű ivókút. A kórházi ellátás magas színvonalú és fizetős tulajdonostól és üzemeltetőtől függetlenül, a magán és állami szféra egymást kiegészítve működik, a sürgősségi ellátás pedig magas színvonalú. A gyógyszertári ellátottság jó, ugyanakkor minden egészségügyi szolgáltatás és gyógyszer ára magas.
Látnivalók
Fontosabb városok:
- Jeruzsálem
- Tel-Aviv
- Haifa
- Risón
- Eilat
Nemzeti parkok
Az Izraeli Természetvédelmi Hivatal több mint 70 nemzeti parkot és több mint 200 természeti rezervátumot tart számon az országban, melyek jelentős része ásatási terület.
Legnépszerűbb nemzeti parkok:
- - Jarkon Nemzeti Park Tel-Avivban
- - Cézárea, Én-Gedi és Tel Dan N.P.
- - Bét-Seán N. P.
- - Kafarnaum N.P.
- - Avdat N.P.
- - Bét Guvrin N.P.
- - Herodium N.P.
- - Tel Hácór N.P.
- - Tel Megiddo N.P.
- - Hamat Tiberias N.P.
- - Nachal Arugot N.P.
- - A Tábor-hegy N.P.
- - A Kármel-hegy N.P.
- - Masszáda N.P.
- - Coral Beach N.P. Eilatban
- - Hula-völgy N.P.
- - Gamla Nemzeti Park a Golán-fennsíkon
UNESCO örökségek
- Jeruzsálem óvárosa
- Akkó óvárosa
- Maszada régészeti lelőhelye
- Tel-Aviv, Fehér Város
- Bibliai lelőhelyek – Megiddó, Hácór, Beér-Seva
- A Tömjénút városai a Negev-sivatagban (Haluza, Mamshit, Avdat és Shivta)
- Bahái szent helyek – Haifa és Nyugat-Galilea
- Kármel-hegyi barlangok: Nahal Me’arot / Vádi el-Mugára
- Bét Guvrin és Maresha barlangjai
- Bet She’arim nekropolisza
Hegyek és tavak
Izrael a Földközi-tenger keleti partján fekszik. Északon Libanon, keleten a Jordán folyó és a Holt-tenger mentén Jordánia és Szíria, délnyugaton Egyiptom határolja.
Az ország túlnyomó része a 800-1000 méter magas Palesztinai-röghegységhez tartozik. Legmagasabb része északon Galilea, amelyet a Jizreel-síkság választ el Szamária rögvidékétől, míg az ország déli részén Júdea terül el. Itt található a hegyvidékes homokban, löszben és kavicsban gazdag Negev-sivatag. Izrael hegyvidékei nyugaton lankásan húzódnak le a kb. 10–25 km széles, a lakosság többsége által lakott parti síkságára, míg keleten a röghegységek meredeken ereszkednek az Akabai-öböl felé futó árokba. A Holt-tenger partján található Földünk legmélyebb szárazföldi pontja. A víz tükre kb. 420 méterrel van a tenger szintje alatt.
Gasztró
A zsidó konyha alapvető jellemzője a kóser étkezés, azaz hogy az étkeknek szigorú összhangban kell lennie a zsidó étkezési szabályokkal. A négylábú állatoknál a fogyaszthatóság ismérve, hogy hasított patájú és kérődző legyen a jószág, tehát bárányt, marhát és a kecskét ehetik, a sertést viszont nem. A halaknál a pikkely és uszony a követelmény, madarak estében pedig tilos ragadozó madarakat enni. A hús-és tejtermékek nem kombinálhatók. Sajátosan alakult a szombat és az ünnepek megtartása és az ételek elkészítésének módja. Sok ételben van vallásos szimbolizmus, különösen értendő ez a fonott kalácsra, a borra és a süteményekre. Többnyire shakshouka (lecsós jellegű étel), zöld falafel, hummus (csicseriborsó-krém), fonott kalács, töltött paprika, mactesz gombóc és sólet kerül az ünnepi asztalra.
Italok közül elsősorban a borokat kedvelik.