Zeusz és Pallasz Athéné, Akhilleusz és Odüsszeusz, Periklész és Nagy Sándor, Platón és Szókratész földje… a gazdag múlttal és mitológiával rendelkező Görögország vitathatatlanul az európai kultúra bölcsője, számtalan kitűnő hadvezér, politikus, filozófus, költő, drámaíró, értékes antik műkincs és napjainkig lenyűgöző műemlék megálmodójának otthona.
Nem meglepetés, hogy számos történelmi helyszíne igen hamar felkerült az UNESCO világörökségi listájára, amelyeket az alábbiakban dióhéjban mutatok be számotokra, így ha esetleg egy adott UNESCO-helyszín közelében nyaraltok, és nemcsak a pocitokat süttetnétek a nappal a tengerparton, vagy akár egy komplett üdülést szerveznétek a görög világörökségi helyszínek témája köré, könnyebb dolgotok legyen, és ne maradjatok le egyetlen látványosságról sem, lássátok csokorba szedve az egyes helyszíneket!
1., Akropolisz– Athén (1987)
Kezdjük mindjárt a görög főváros büszkeségével, az athéni Akropolisszal! A város feletti 156 méteres dombon magasodó fellegvár még romjaiban is megkapó látvány: az őskortól fogva lakott, erődként és szentélyként használt területen az i.e. 6. században, a görög-perzsa háborúk hadizsákmányaiból, illetve a Déloszi Szövetség pénztárába befolyt adókból kezdődtek meg az athéniak grandiózus építkezései. A legfontosabb épület a város védőistenének, Pallasz Athénének szentelt ión stílusú templom, a Parthenón. A rómaiak igyekeztek vigyázni a területen található építményekre, nem úgy, mint a későbbi korok emberei; a középkorban mecsetként, de lőszerraktárként is használták az Akropoliszt, amely felrobbant, súlyos károkat okozva ezzel a régi épületekben.
2., Apollón-szentély– Delphoi (1987)
A festői Parnasszosz-hegy oldalában húzódó egykor hírneves jósdájában valaha Apollón, a fény, a gyógyítás és a jóslatok istenének papnője, a Püthia osztogatta kétértelmű próféciáit messze földről érkezett híres hadvezéreknek, politikusoknak és követeknek - természetesen busás jutalom fejében, amelynek tanúbizonyságai az itt található kincsesházak romjai is. Az ókori görögök úgy tartották, hogy ez a hely a világ közepe és Apollón itt győzte le Püthónt, a világot veszélyeztető óriáskígyót. Legfontosabb épülete az i.e. 4. században épült Apollón-templom.
3., A Meteóra-kolostorok– Pindosz-hegység (1988)
Szintén Görögország leghíresebb látnivalói közé tartozó hely. A homokkőből álló meredek sziklacsúcsok tetejére épült kolostorok többsége a 14. századból származik, noha a szerzetesközösség már a 12. századtól fogva felfedezte magának a területet. Mivel a szerzetesrend jelentős vagyonhoz jutott, de a folytonosan változó politikai erők állandó bizonytalanságban tartották őket, úgy döntöttek, hogy a megközelíthetetlennek tűnő sziklákon keresnek maguknak menedéket. A kolostorok falait számos freskó díszíti, amelyek krétai festők keze munkáit dicsérik. Az épületek a 16. században fokozatosan elnéptelenedtek és manapság már csak négy olyan kolostor létezik, ahol még működő vallási közösségek élnek.
4., Athosz-hegy - Chalkidiki-félsziget (1988)
Habár az Athosz-hegyet már a 9. századtól lakják a szerzetesek, a szerzetesi regulát csak a 10. században alkotta meg Athószi Athanasziosz, akinek közeli barátjából később császár lett, így a központi hatalom támogatása jóvoltából a monostor nemsokára felvirágzott. A folyamatos fejlődést a 14. században kalóztámadások akasztották meg, majd szerb és oszmán uralom következett. 1927-ben a félsziget teokratikus köztársasággá alakult és azóta teljes autonómiát élvez. Csakúgy, mint a Meteórákban lévő kolostorokban, úgy itt is értékes freskókkal, ikonokkal, kegytárgyakkal és kéziratokkal találkozhatunk.