A legmagyarabb folyónak tartott Tisza a Duna leghosszabb mellékfolyója. Közép-Európa legfontosabb folyóinak egyike, amely áthalad Magyarország, Románia, Szlovákia, Ukrajna, valamint Szerbia területén. A Keleti-Kárpátokban indul 962 kilométeres kalandos útjára, végül a Vajdaság közepén, Titelnél ömlik a Dunába.
1. A Tisza folyó vize tulajdonképpen két egymástól légvonalban 53 km-re található ma Ukrajna területén található forrásból ered; egyikük a Fekete-Tisza, a másik pedig Fehér-Tisza . A földrajzi szabályok alapján a Tisza forrásának hivatalosan Fekete-Tisza forrását tekintik, ahonnét a folyó hosszúságát is mérik.
A Fekete Tisza forrása
2. A Tisza összes vízgyűjtő területe körülbelül 157 000 km2-t ölel fel, vizét összesen öt ország területéről gyűjti össze. A folyó vízének állása gyakran változik.Szegednél mértek már 820 m3/s, és 3820 m3/s vízhozamot is -t is ami 4,6 szoros különbséget jelent.
3. A Tisza eredeti hosszúsága 1419 km volt, ami végül többszöri sikertelen kísérlet után végül egy gróf Széchenyi István által szervezett szabályozás után 1846-tól egy szabályozás keretében 962 km-re rövidítettek le. A szabályozás eredményeként a született még 136 km új, épített meder, valamint 589 km hosszban leválasztott holtág.
A Tisza Szolnoknál
4. A Tisza folyó 962 km-es útján több kisebb patak és nagyobb oldalfolyó vizét gyűjti össze. Származási ország szerint összeírtuk a Tisza legfontosabb mellékfolyóinak listáját. Ezek pedig a következő folyók:
Románia: Visó, Iza Ukrajna: Tarac, Talabor, Nagy-ág, Borzsa, Latorca, Ung Magyarország: Túr, Szamos, Kraszna, Lónyai-főcsatorna, Keleti-főcsatorna, Bodrog, Sajó, Zagyva, Körösök, Maros Szerbia: Béga
A Tisza és a Maros összefolyása
5. A Tisza folyását három szakaszra osztják. Ezek pedig a következők: A hegyvidéki jellegű Felső-Tisza a Szamos torkolatáig tart. A Közép-Tisza szakasz határait a Szamos, ill. a Maros torkolata adja, s a Maros beömlésétől a Dunáig terjed az Alsó-Tisza.
A Tisza Tokajnál
6. A Tiszát szokták a legmagyarabb folyónak is nevezni. Ennek oka, hogy a Tiranoni diktátum előtt a folyó a forrásástól egészen a Duna trokolatáig magyar földön haladt.
A CIKK MÉG NEM ÉRT VÉGET, LAPOZZ TOVÁBB: