Velence valószínűleg a világ egyik legkülönlegesebb és legegyedibb városa, amit sokan a „Romantika fővárosának” vagy a „lagúnák városának” is neveznek. Velence egyben Európa egyik legmenőbb utazási célpontja is, amit évente átlagosan körülbelül 25 millió turista látogat meg. Örök fotótémákat biztosítanak a város a csatornái, a csatornák vizén ringatózó gondolák és a lenyűgöző középkori paloták és templomok. Tudta, hogy a világ első nyilvános kaszinóját éppen Velencében nyitották meg? vagy arról, hogy Velencében született a világon az első diplomás nő ?
Olvasson tovább, és ismerjen meg néhány szélesebb körben ismeretlen tényt erről a gyönyörű városról!
1. Velence városa 118 mini-szigetre épült
Ezeket a szigeteket mintegy 400 híd és több mint 170 csatorna köti össze, és a velencei lagúna sekély vizében találhatók. A velencei lagúna a világörökség részeként szerepel. A víz mélységének átlagos mélysége 10,5 m, és csak 21 m-re csökken.
2. Velencében található a világ egyik legszűkebb utcája
A város legszűkebb utcája, a Calle Varisco mindössze 53 cm szélességű, teltebb alkattal érdemes elkerülni !
3. Velence városa folyamatosan süllyed, ennek mértéke évente 1-2 milliméter
Ennek oka részben természetes okokra vezethető vissza, másfelől az ember által létrehozott tényezők is hozzbanájárulnak. A legfontosabb természetes ok a tengerszint állandó emelkedése . Az ember által okozott okok közül a 20. századra megnövekedett hajóforgalom mellett jelentős kárt okozott, amikor a talajvíz kiszivattyúzásával közel 50 éven át szivattyúzták a talajvizet a lagúna alatti talajrétegekből. Sok kárt okozozz az erózió mire az olasz kormány az 1970-es években végre abbahagyta ezt a gyakorlatot.
4. Venezuela Velencéről kapta a nevét
A dél-amerikai Venezuela Velence városának olasz nevéről, az olasz „Venezia” elnevezésből kapta a nevét . A Venezuela kifejezés spanyolul „kis Velencét” jelent.
5. Velence léte nagy részben a mai Horvátországnak és Montenegrónak köszönhető
Velence valójában Olaszország része, építése azonban nemzetközi titkokatt rejt. Ez a csodálatos város nem közvetlenül a sok kis sziget felszínére, hanem arra a több, mint 100.000 fából készült cölöpre épült, amiket a szlovén Karszt régióból (ma Szlovénia), valamint a Dinári-hegységet borító erdőkből, a mai Horvátország és Montenegró területéből szereztek be Velence építói. A város kialakítása aKr. U. 7. század végétől 1797-ig tartott. A szükséges építőanyagokat az Isztriáról, Dalmáciából, Görögországból, Ciprusról és Törökországban található területekről szállították a helyszínre.
7. A világ első nyilvános kaszinója
Földünk legelső kaszinóját 1638- ban Velencében nyitották meg . A Casino di Venezia vagy a Velencei Kaszinó a világ legrégebbi kaszinójának számít. Érdekesség, hogy a kaszinó egykori épülete az utolsó német zeneszerző, Richard Wagner utolsó pihenőhelye is volt. A kaszinó jelenlegi épülete az 1950-es évekre nyúlik vissza.
8. Évente csak 3 vagy 4 új gondolát építenek
A gondolássá váláshoz külön szakmai engedélyre van szüksége a vállalkozóknak. Elsősorban a szakmát évszázadokon át apáról fiúra ruházták át a velenceiek. A napjainkban azonban létezik egy 400órás gondolás tanfolyam, ahol a jelentkezőknek velencei történelemről és nevezetességekről is vizsgát kell tenniük. . Évente azonban csak körülbelül 3 vagy 4 új engedélyt adnak ki . a szükséges készségek elsajátításához, valamint tanulószerződéses gyakorlatot egy gondolissal. A jelentkezőknek velencei történelemről és nevezetességekről is tanulniuk és vizsgát kell tenniük.
9. A Sóhajok hídja
Velence egyik különlegessége a Doge palotát és börtönt összekötő 1600-ban épült Sóhajok hídja aminek aprocska ablakaiból különleges kilátás nyílik az alattunk levő csatornára. A Sóhajok hídja elnevezés Lord Byrontól származik, aki úgy tartotta, hogy a Doge-palotában elítélt rabok a Sóhajok hídjáról láthatták utoljára Velencét és a napfényt mielőtt elnyelte őket a börtön mélye. Velence börtöne valójában a középkor leghumánusabb börtönviszonyait biztosította az elitélteknek. Például a Velencei Köztársaságban szüntették be 1660-ban a világon elsőként a kínzások intézményét. Ha Velencében járunk a Doge-palota titkait bemutató vezetett túrán nyerhetünk bepillantást a palota alatti kínzókamrákba és Casanova börtöncellájába is.
10. A „Ciao” szó eredete
A világ legelismertebb olasz üdvözlőszava, a Ciao is a Velencei Köztársaságból indult hódító útjára, még a Köztársaság fénykorában. A "ciao" az évszázadok során számos másik nyelvbe is beépült átalakított formában, így például a magyar "csá"-vá és "cső"-vé. Az eredeti velencei alak "sciáo vostro" vagy "s-ciáo" volt, és azt jelentette, hogy én az ön szolgája vagyok, vagyis alárendelt viszonyt fejezett ki. A szó elvileg az ókori görög sclavusból, vagyis a a rabszolgából ered. Eredetileg ezt a köszöntést „ s-ciavo ” formában használták, ma egyszerűen eljutott a „ ciao ” -ig , a ma világszerte ismert üdvözlésig.
Velencei filmfelvétel 1899-ből (digitálisan felújított és szinezett film)