A tokaji borvidék, a szőlődűnéken s boros pincéken túl is tartogat látnivalókat, melyeket egynapos kirándulás keretében is felfedezhetünk. A Tokaj melletti Tarcal egyre népszerűbb kirándulóhellyé vált az évek során. Országunk legmonumentálisabb Krisztus szobrát a 2015-ös évben emelték a község felé. A Könyves Kálmán utcán, két templom között biztonsággal letehetjük az autót s könnyű, kényelmes sétával érhetünk fel a szoborhoz. A sétány akadálymentes, így kerekesszékkel, babakocsival és biciklivel is könnyen járható.
Az Áldó Krisztus szobor egy körpanorámás domb tetején várja hívet, ahova 10- 15 perc az út a parkolóból. A szobor ötlete Petró Attila fejéből pattant ki. A márvány és kőfeldolgozással foglalkozó cégvezető, szobrászművészek bevonásával készíttette el Tarcal számára a rendkívüli szobrot, melyet az egri érsek szentet fel. Az öt hatalmas gránit darab, a 8,5 méteres magasság s 50
tonnás súly méltán tette a térség kiemelt látványosságává. Igényesen kialakított pihenők és piknik helyek, kulturált környezet, gyümölcsfák teszik teljessé a sétát.
A szobor s a táj nyugalma, lehetőséget nyújt az idelátogatóknak a lelki feltöltődésre.Megpihenhetünk a rohanó világban pár órára. A csúcson mindig szeles az időjárás, aki erre érzékeny, fejfedővel, fülvédővel készüljön. A dombtetőről szétnézve láthatjuk, ahogyan a bányató türkizkék csillogással harap ki egydarabot a Kopasz-hegy oldalából.
Tarcal irányába elnézve, a lábunk előtt hevernek a szőlőtáblák s az Alföld végtelenbe nyúló síksága, megmagyarázhatatlan békét árasztva. A dombról lefelé,a tó irányába folytattuk a sétánkat. Különleges színét annak köszönheti,hogy a bányamunkák után visszamaradt üreget nem a talajvíz, hanem a csapadék és a források vize töltötte fel. A tóban tilos a fürdés és a horgászás sem engedélyezett. Erre kövekre festett feliratok hívják fel a figyelmet több ízben is. Érjük be annyival, hogy látjuk, sétálhatunk
mellette, napozhatunk, pihenhetünk a partján.
A tavat övező függőleges sziklafalakon jól megfigyelhető a Nagy Kopasz vulkanikus eredete. Amennyiben a szikla peremére
merészkedünk, legyünk körültekintőek és óvatosak, sem korlát, sem kitaposott út nincsen.
Még mielőtt beszálltunk volna az autóba betértünk a Kikelet Íz Műhelybe, inni egy forró csokit s megkóstolni egy ínycsiklandó sajttálat. Természetesen borokat is lehet kóstolni és vásárolni is.(mindez vírus előtt történt)
Mivel Tarcal szinte összefonódott Tokajjal így kirándulásunkat kiegészítettük egy tokaji megállóval. Első utunk hegytetőre, a kereszthez vezetett, ahonnan belátni a Tiszát, a Bodrogzugot és a városba bevezető hidat is. Hivatalos nevén a Finánc dombi kilátó. 18 évvel ezelőtt, egy tánc táborban álltam itt utoljára, úgy gondoltam éppen itt van az ideje újra megnézni innen fentről a város ezen részét.
Az óvárosi sétánk során, a Rákóczi pince előtt, egy díszkútra lehetünk figyelmesek. Népiesen Baksusnak nevezik. Bacchus a bor és a vidámság istene a római mitológia szerint. Hegyaljai folklór figura, mely Szanyi Péter szobrászművész munkája. Remekül illik a borvidékhez. Már el is felejtettem, milyen remek múzeum található Tokajban. Véletlenül pillantottuk meg a bejáratát s kapva kaptunk az alkalmon, hogy betérjünk.
A múzeum a Karácsony család által épített igényes polgári házból lett kialakítva. 1985-től fogadja a látogatókat. Betekintést nyertünk Tokaj város és a Hegyalja régészeti leleteibe, néprajzába, helytörténetébe és szokásaiba. Berendezett lakószobákat, népi használati tárgyakat, népviseleti ruhákat, valamint egyháztörténeti kiállítást is láthatunk. A múzeumkert a kőtárnak ad otthont, de ettől sokkal több ez a tér. Gondolatformáló kertként emlegetik. Itt szoktak kisebb koncerteket, borászati bemutatókat is tartani. A pincében a nemes penészes fal s a hordók illata teszi teljessé az Aszú városában a röpke látogatást.
Utazási Tipp |
pénztárcabarát szállásfoglalás olcsótól a luxusig online akár SZÉP kártyával is |
Egy nap nem kevés. Egy nap alatt is lehet tartalmasan kirándulni, kikapcsolódni, új helyeket felfedezni, vagy régen látottakat feleleveníteni.
Szerző & fotók: Szőlősi-Papp Orsolya Utazz, Élj, Szeress