A Vulkánok a legveszedelmesebb, ugyanakkor leglenyűgözőbb földrajzi jelenségek közé tartoznak. Elnevezésüket a rómaiak tűzistenéről Volcanostól kapták. Napjainkban a Földön mintegy 500 aktív tűzhányó található, melyek a földfelszín alatti tektonikus lemezek találkozásánál keletkeztek, közülük néhányat Európában találunk. Írásunkban összeszedtük a még napjainkban is aktivitás jeleit mutató európai vulkánokat:
Olaszország vulkánjai
Dél-Olaszország látogatóinak jelentős része találkozik az ország híres vulkánjainak valamelyikével. Olasz földön jelenleg is három jelentősebb aktív vulkán található. Egy az Apennin-félszigeten kettő a szomszédos szigeteken. Mindegyikük híres aktívitásáról.
Vezúv
A Római időkben történt minden idők leghíresebb vulkánkitörése. Kr. u. 79. augusztus 24-én tört ki a Vezúv, amely teljesen elpusztította Pompeji városát. A mit sem sejtő Pompejiek olyan tragédiába keveredtek, amehez foghatót addig nem ismert a történetírás. Több híres film és regény is megörökítette Pompeji utolsó napjait. A vulkáni hamu által betemetett várost feltárása során gipsszel kitöltötték a földben az elhunytak teste által hagyott ügegeket. A régészeti lelőhelyen egyedülálló képet kapunk Pompej egykori világáról.

Stromboli
A Stromboli vulkán szinte folyamatosan aktív volt az elúlt 2000 évben. kitöréseiről több mint kétezer éve ismert. A kitörései gyakoriak és ártalmatlanok. Sokan megörökítik fotókon az éjszakai látványosan nagy lávaömléseit.

Vulcano
A kis sziget, a szicíliai partoktól északra, mintegy 20 kilométerre fekszik. Északi szomszédjától, a szigetcsoport központi tagjától, Liparitól egy alig 900 méter széles csatorna választja el. A teljes sziget vulkáni eredetű. Öt egykori tűzhányó nőtt itt össze szigetté, háromból mára csak a félköríves kalderaperem maradt. Az út mentén füstölnek a vulkáni kúpok, úton-útfélen a domboldalban gyönyörűen látszanak a kénes kigőzölések, lávaszökőkutak, solfataranak nevezett gázkitörések. Vigyázat, a forró kéngőz nagy koncentrációban belélegezve veszélyes lehet!

Etna
Az Etna Európa legmagasabb tűzhányója. Az Etna Szicília északnyugati részén, Catania régióban található. A hegylánc szinte folyamatosan füstölög, azonban a valódi kitörésekre néha éveket is várni kell. A tudósok úgy vélik, hogy amíg az Etna "pöfékel", Szicilia nem forog veszélyben.
Spanyolország vulkanikus szigetei
Az összes spanyol vulkán a Kanári-szigeteken található.
Teide
Tenerife szigetének egyik szimbóluma a Teide vulkán, mely 3718 méteres magasságával Spanyolország és az Atlanti-Óceán legmagasabb pontja is. Utolsó nagyobb kitörését 1909-ben jegyezték fel. A csodálatos kilátást biztosító csúcsára akár felvonóval is fel lehet jutni, de az utolsó 500 méter megtételéhez, mellyel a kráterhez lehet felmászni csak előzetesen megigényelt speciális alakfelbontással lehetséges.

Montañas del Fuego
A Lanzarote szigetén található Montañas del Fuego egy relatív fiatal vulkánrendszer ami több mint 100 apróbb vulkánból áll és csak 1730 és 1736 között bukkant fel egy kb. 50 km2-es területen. A Montañas del Fuego már 110 éve nyugodt. Az 1730-36 közötti valamint az 1824-es kitörések erejükkel átalakították a környezetet, amellyel a Lanzarote színei: vörösre, barnára, bézsre, feketére és narancssárgára változtak át. A Timanfaya Nemzeti Parkban busszal vagy tevehátról lehet részletesen is megismerni a vulkánok kietlen vidékét.

El Hiero
A Kanári-szigeteken található vulkánok közül El Hierro vulkánja a legaktívabb . A legutóbb 2014 végén több kitörése is volt az itt található vulkánoknak. A vulkáni aktivitás miatt sokan azt gondolták akkor, hogy annak következtében fog létrejönni a nyolcadik Kanári-sziget.
Taburiente
A La Palma szigetén található Taburiente vulkán volt a legaktívabb az elmúlt évszázadok során. 1470 óta összesen 7 különböző kitörésről írtak feljegyzéseket. Az 1949-es kitörés létrehozott egy hosszú árkot a szigeten ami 1 méter széles és 2 méter mély .
Izland: A vulkánok földje
Izland egy vulkanikus sziget ami az egyik legfiatalabb a bolygónkon. Körülbelül 160 különféle vulkán található az országban. A legtöbb közülük jó ideje alszik, mindössze 30 mutat valamilyen aktívitást. A XX. század közepén egy friss vízalatti vulkánkitörés után megfigyelték a tudósok, hogy veszi birtokba a természet az új szigetet. Először csak a baktériumok jelentek meg a friss kőzeteken, majd 20 év múlva már madarak is éltek ott. A XX1. század egyik legkomolyabb vulkánkitörését az izlandi Eyyafyadlayekyudlya vulkán produkálta. 2010-ben Európát szó szerint lebénította a kitörés füstje. Több mint 60 000 légijáratot kellett miatta törölni. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ha a közeli Katla vulkán is aktivvá válna, és a kitörése akár tízszer is erősebb lehet. Érdemes itt megjegyezni, hogy az izlandiak megtanulták, hogyan kell megfelelően felhasználni szigetük geotermikus energiáit. Az ország házatartásainak közel 90% -át vulkanikus energiával fűtik. A népszerű melegvizes fürdő források szintén nagyon népszerűek.

Szerző: Bajna Gábor fotók: Utazási Élmények facebook csoport