Az angliai Stonehenge a Föld egyik legismertebb őskori műemléke, de nem az egyetlen megalitikus hely Európában ami a múlt titkait őrzi. Franciaországban a Bretagne-félsziget déli részén Nantestól észa-nyugatra található szép természeti környezetben egy jóval nagyobb kiterjedésű és titokzatosabb ősi helyszín mint a Stonehenge. Tudjon meg többet a legimpozánsabb francia megalitikus helyekről, amelyekről valószínűleg sokan még egyáltalán nem is hallotak!
A bretagne-i régészeti lelőhelyek Európa legnagyobb és legjobban megőrzött megalitikus helyszínei. Ezek közül a legjelentősebb a Carnac melletti három nagy mező : Le Menecen ahol két körbezárt területen tizenegy kősort lehet megtekinteni, a Kermario mezőn két megalit sírt és a Kerlescan területén egy körbezárt területten és tizenhárom kősort. Az utóbbihoz északon tartozik egy Petit Menec nevű kisebb mező is. A Carnac-i lelőhelyeken több mint 2.800 különálló óriási kő sorakozik hosszú sorokban ameddig a csak szem ellát. Összesen 4 kilométer hosszan, 40 hektáros területen csodálhatók meg ezek a ritka kőoszlopok, melyek közül a legmagasabb álló kő négy méter magas. Összehasonlításképpen: Stonehenge-ben összesen csak 83 darab kő vagy szikladarab látható, melyek közül sok megsérült az elmúlt évezredek során .

Nehéz pontosan kideríteni, hogy az ősi civilizáció képviselői pontosan mikor állították fel a menhíreknek is nevezett carnac-i köveket, de a legtöbb történész egyetért abban, hogy valamikor Kr.e. 4500 körül történhetett. A fanciák körében jól ismertek ezek az ősorban állított kősorok, de Franciaországon kívül alapvetően kevesebben hallottak még róluk. A kutatók csak találgatni tudják, hogy a vajon milyen célt szolgálhattak ezek a menhíreknek is nevezett kősziklák, melynek köveit akár 40-50 kilométer távolságból vonszolták a helyszínre. Egyes tudományos elméletek azt feltételezik, hogy a druidák használták őket titokzatos rituáléik során. Más kutatók véleménye szerint a csillagok útjának megfigyelésével kapcsolatban állíthatták fel őket.

A Carnac menhírek októbertől márciusig ingyenesen látogathatók meg, áprilistól szeptemberig azonban csak belépődíj fejében, vezetett túrék keretében látogathatja meg őket minden utazó. Ennek legfőbb oka a főszezni túlzsúfoltság elkerülése és a látogatók felügyelete azért, hogy a védett látnivalók továbbra is Európa legjobban megőrzött ősi látnivalói maradjanak.

A különböző helyszínek elhelyezkedését tekintve mindenképpen legjobb, ha autóval látogatunk el a ménec-i helyszínre. Ménecben van egy információs központ, ahol ha többet lehet megtudni a neolit korszakból származó kőmezőkről.
Szerző: Bajna Gábor fotók: Pixabay