Izgalmas, egyben érdekes programra vállalkozik minden kiránduló, aki ellátogat a Dunántúl közepén Veszprém és Székesfehérvár között pont félúton található változatos történelmű Várpalotára, ahol bőven akad látnivaló.
A Veszprém megye keleti részén található kb. húszezres lakosságú kisváros területe már az ókorban is lakott volt. Erre utalnak a város határában található halomsírok és a rómaiak által épített kőgát is. A későbbi évszázadokban is fontos események színhelye volt a város, melynek mai képe a XIX. században indult básyászatnak és iparosodásnak köszönhetően alakult ki a mai formájára. A látogatókat több helyi nevezetesség és a bányavárosokra jellemző épületek fogadják.
Thury vár
Várpalota legnépszerűbb nevezetessége a középkorban mocsaras területnek számító vidéken épült XIV. századi kővára, melyet többször is átalakítottak és végvárként dicsőséges szerepe volr a magyarság török kori történelmében. A sok véres ostromot túlélt várpalotai vár leghíresebb kapitánya a híres törökverő Thury György volt. Palota vára ill. mostani nevén a Thury-vár ma több érdekes történelmi kiállításnak is otthont ad. Felújítása során külön figyelmet fordítottak a vár falaiban rejlő lehetőségek minél jobb kihazsnálására. Ennek keretében építettek egy több termet is magában foglaló kb. 1000 négyzetméteres rendezvényközpontot, ami számos rendezvénynek ad otthont.
Trianon Múzeum
Várpalota másik nagyhírű látványossága a közeli dombon található Trianon Múzeum, mely a Kárpát-medence egyetlen olyan múzeuma, ami részletesen bemutatja az első világháborút követő trianoni diktátum következményeit és napjainkra gyakorolt hatásukat. A Zichy kastélyban kialakított gyüjtemény méltó keretek között tárja elénk Trianon hatásait egy nagyon gazdag és megrázó tárgyi gyűjtemény segítségével. A Múzeumban bemutatott anyag a Kárpát-medence viszonylatában egyaránt felöleli a trianoni békediktátum történetét, felelőseit, következményeit. Emellett bemutatja az I. világháborút követő irredenta mozgalmakat, az anyaországhoz átmeneti időre visszacsatolt magyar lakta országrészeinek hazatérési pillanatait, a II. világháború eseményeit, és a háború utáni magyar népet sújtó kollektív megtorlásokat.
Nagy Gyula Galéria
A város híres festőjéről elnevezett galériát az egykori városi zsinagóga klasszikus stílusú épületében alakították ki. Korábban több időszaki kiállítást mutattak be falai között és hangversenyteremként is használták. A Nagy Gyula Galéria 2021. szeptember 01. napjától határozatlan ideig felújítás miatt zárva tart.
Jó Szerencsét Művelődési Központ
Ha valaki szereti a szocreál stílust, ne hagyja ki az 1952-től 1957-ig épült Károlyi Antal, Ybl-díjas építész tervei alapján épült várpalotai bányász művelődési házat. Érdekes látni a Rákosi-korszakra jellemző klasszicizáló jegyeit, a mennyezettáblák erdélyi népi motívumok alapján készített díszítéseit. Az előtér és a színházi nézőtér közötti térben láthatók Ferenczy Noémi-tanítványok munkái. A patinás épület több regionális és országos rendezvény helyszínéül szolgált a múltban.
Utazási Tipp |
BOMBA áru szállások, online foglalás akár SZÉP kártyával is ! |
Szerző&fotók: Bajna Gábor