Az utazási szezon közeledtével érdemes alaposan végig gondolni, hogy a ruhákon és tisztálkodási szereken kívül mi mindenre lehet még szükségünk az otthonunktól távol töltött napok során. Érdemes egy listát készíteni a házi patikáról is, hogy ne érjen útközben kellemetlen meglepetés.
1. Napvédő szerek
Akár a strandolásról, akár egy jól sikerült hegyi kirándulásról vagy városnézésről van szó, könnyen leéghetünk utazás közben. Főleg a gyermekeknél fontos, hogy magas faktorú és a bőrtipusnak megfelelő naptejet válasszunk. Ezen kívül jól jöhetnek a hűsítő krémek, zselék vagy habok, melyeket a leégés után ajánlatos használni. Figyelni kell a lejárati idejükre is, nehogy esetleg gondot okozzon a használat során.
2. Krónikus betegségek, allergia
Ha rendszeresen szed gyógyszert valaki, vagy allergiája lenne valamire, semmiképpen se felejtse otthon a szokásos gyógyszerét! Külföldi útja során, vagy akár egy belföldi hétvégéken is gondot okozhat a pótlása. Az alternatív megoldásokkal pedig felesleges kockázat is járhat.
3. Csípések ellen
A különféle rovarok közül főleg a szúnyogok zavarhatják meg a kikapcsolódásunkat. A legjobb, ha a zárt öltözék mellett viszünk , magunkkal szúnyogriasztó szert esetleg egy elektromos készülék is nagy segítséget jelent. Praktikus dolog a hűsítő gél is a csípések okozta kellemetlen viszketés enyhítésére. A kirándulók pedig vigyenek magukkal kullancs eltávolító csipeszt. A meduza csípések lefjobb ellenszere az ecet, ezt szükség esetén akár helyben is be lehet szerezni.
4. Horzsolások, sebek kezelése
Kirándulások és strandolás során is érhetik kisebb-nagyobb sérülések az embert. Ilyen esetekben nagy segítség, ha van a kezünk ügyében géz, ragtapasz, és sebfertőtlenítő szer. A szálka, tüske eltávolítására jó, ha az útipatikánkban van csipesz is.
5. Gyomorproblémák, fertőzések
A mediterrán nyaralások és egzotikus országokba tervezett utaknál javasolt már egy héttel az indulás előtt probiotikumot szedni, mert ezen országok baktériumflórája nagyon különbözik a megszokottól. A probiotikumok támogatják az immunrendszert és az emésztést is. Ha pedig összeszedünk egy emésztőrendszeri fertőzést, hányingerünk vagy hasmenésünk van, legyen a csomagban széntabletta vagy Smecta por, ami csökkenti a gyulladást, leköti a méreganyagokat, bevonatával óvja a belek nyálkahártyát. Főleg a nagy hőségben vagy a kanyargós utakon fordul elő hányinger. Ha valaki akivel együtt utazunk, hajlamos az utazás közbeni rosszullétre, javasolt, hogy legyen kéznél egy hányó zacskó és az útipatika tartalmazzon valamilyen hányinger elleni gyógyszert.
Tipp: Semmiképpen se induljunk útnak külföldre megfelelő fedezetű utasbiztosítás nélkül!
6. Megfázás, torokgyulladás
Az otthon felejtett meleg ruhák hiánya, a légkondik, egy elázás vagy vizes bikini, a jeges italok és fagylaltok, vagy vírusok akár még nyáron is okozhatnak megfázásos tüneteket, náthát. Ilyen esetekre megoldást jelent egy torokfertőtlenítő, a szopogatós cukorkák, a gyulladáscsökkentők és a lázcsillapító szerek. Vigyünk magukkal C-vitamint és kálcium pezsgőtablettát is, mert ezek felgyorsítják a gyógyulást.
7. Fájdalomcsillapító
Az utazások közben a fejünk mellett még a fogunk és a torkunk is megfájdulhat. Ezért mindig kell vinni az útra valamilyen általános fájdalomcsillapítót és gyulladás csökkentő készítményt.
Egy jó utazós patikánál fontos, hogy ezeket is becsomagoljuk:
- Fertőtlenítőszer, törlőkendő, papírzsebkendő
- Gyulladáscsökkkentő, torokfertőtlenítők
- Láz- ill. fájdalom csillapítók, lázmérő
- Géz, sebtapasz, sebfertőtlenítők (jódtartalmú), sebhintőpor
- Napvédőszerek, napozás utáni bőrnyugtató- és regeneráló krémek
- Probiotikum, széntabletta, gyomorfertőtlenítő
- Hányinger elleni szerek
- Krónikus betegségek gyógyszerei,
- allergia elleni gyógyszer, rovarriasztó spray és elektromos készülék
- Kullancs fogó csipesz, kisolló, kineziológiai tapasz
Akciókat is hirdető térképes szálláskereső Horvátországban:
- Booking.com