Készen állsz, hogy belemerülj Strasbourg lenyűgöző városába? Festői macskaköves utcáival, bájos csatornáival és lenyűgöző építészetével Strasbourg olyan úti cél, amely rabul ejti a képzeletet, emellett ott található az Európai Parlament, az Európa Tanács és az Emberi Jogok Európai Bírósága is.
A Franciaország és Németország határán található Strasbourg városa egy igazi gyöngyszem az utazók számára. Gazdag történelemmel, kultúrával és rengeteg meglepetéssel találkozik minden odautazó. Garantáltan mindenkit lenyűgöz középkori építészetével és történelmi nevezetességeivel, éttermeivel, nyüzsgő kulturális életével. Strasbourg egy élettel és energiával teli város. Legyen szó történelemről, ínyencségekről, vagy egyszerűen csak olyan érdekes dolgokról amelyeket csak helyben lehet felfedezni. Összegyűjtöttünk néhány és szórakoztató tényt Strasbourgról, amelyeket nem mindenki ismer és biztosan meglepőek valamint felkeltik az érdeklődést e bájos francia város iránt.
1. A Marseillaise Strasbourgból származik
Ellentétben azzal, amit a neve sugall, a franciák nemzeti himnuszát, a "La Marseillaise"-t nem a Földközi-tenger parti Marseille-ben hanem Strasbourgban komponálták. 1792-ben, az Ausztria elleni háború tetőpontján, Philippe-Frédéric de Dietrich strasbourgi polgármester felkérte Rouget de Lislet, aki már írt egy "L'hymne à la liberté" című dalt, hogy komponáljon egy háborús dalt. Először a polgármester rue des Charpentiers 17. szám alatti városi házában mutatták be, majd átvették a Tuileriák felé haladó segegek átnevezve "La Marche des Marseillois"-ra, mielőtt " La Marseillaise " lett volna a címe. Háro évvel később 1795. július 14-én hivatalosan is nemzeti dallá nyilvánították, majd az 1830-as forradalom után újra felbukkant, míg végül 1879-ben Franciaország nemzeti himnuszává vált.
2. Francia nagykövetség Franciaországban?
Strasbourgban az Európa Tanács jelenléte olyan egyedülálló helyzetet teremt, hogy a városban egy francia nagykövetség is található. Ez azért van, mert az Európa Tanács minden tagállamának, így Franciaországnak is, van állandó képviselője a szervezetnél. Ez a képviselő, aki a francia nagykövethez hasonló feladatokat lát el, a Villa Oppenheimerben működik. Az Európa Tanács 1949-es megalakulása óta Strasbourgban található. Mivel minden tagállamnak, így Franciaországnak is, van állandó képviselője az Európa Tanácsnál, ezért a városban egy francia nagykövetség is működik. Ez a különleges helyzet annak köszönhető, hogy az Európa Tanács egy kormányközi szervezet, ahol minden tagállam képviseli érdekeit.
3. A hidak városa
Strasbourg a legtöbb híddal rendelkező francia város. Több mint 230 híddal büszkékedhet. Az egyik legemblematikusabb a Pont du Faisan Petite France-ban, amely megfordul, hogy átengedje a Batorama hajókat. Itt található még a Pont Saint-Thomas is, ami Franciaország egyik legrégebbi öntöttvas hídja. Végül a Pont du Corbeau összeköttetést biztosít a Grande-Île-vel a Krutenau felől. Valaha a kivégzések helyszíne volt!
4. Az egytornyú katedrális egy történelmi rejély
A strasbourgi katedrális egyetlen, 142 méteres tornya több mint hat évszázada a város ikonikus jelképe. 1439 és 1874 között a strasbourgi katedrális volt a világ legmagasabb épülete , tornya 142 méterrel emelkedett . Ez a középkori építészeti bravúr nemcsak a város gazdagságát és hatalmát jelképezte, hanem a korabeli építők találékonyságát és avantgárd szellemiségét is.Azonban sokan felteszik a kérdést: miért csak egy tornya van? A válasz érdekes történelmi és építészeti összefüggésekre vezethető vissza. A katedrális eredetileg két torony építésére készült, akárcsak a párizsi Notre-Dame. A bázeli földrengés azonban módosította az eredeti terveket. A nyugati épületszárny megerősítéséhez egy központi harangtornyot emeltek, melynek tetejére 1439-ben egy nagy, nyolcszögletű torony került. A második torony elmaradásának több oka is lehet. Az egyik legvalószínűbb a pénzhiány. Mivel a katedrális már így is a kereszténység legmagasabb épülete volt, a második torony befejezése nem volt elsődleges cél. Mások szerint az alapok instabilitása is akadályozhatta volna az építkezést, de ezt a feltételezést a kutatók általában elvetik.
5. Strasbourg: a karácsonyfa bölcsője
Már a középkori Strasbourgban is advent idején több helyen állítottak fel fenyőfákat, hogy a megújulást ünnepeljék. Ezeket az egyszerű, természetes díszekkel, például almával és pereccel ékesítették, hogy színt és életet vigyenek a sötét téli hónapokba. A karácsonyfa is, mint ünnepi szimbólum, szorosan kötődik Strasbourghoz. Bár gyakran Sélestatot említik az első adventi ünnepek helyszínéül (1521), a strasbourgi Notre-Dame egy 1492-es dokumentuma bizonyítja, hogy a város már jóval korábban ünnepelte a karácsonyt feldíszített fenyőfákkal. Érdemes felkeresni az adventi időszakban, a strasbourgi karácsonyi vásár hagyományos elzászi kézműves termékek és finomságok széles választékát kínálja.
6. Strasbourgban ringott a könyvnyomtatás bölcsője
1434 és 1444 között Strasbourgban lakott Johannes Gensfleisch feltaláló, közismert nevén Gutenberg és lefektette a történelem egyik legnagyobb találmányának a fémsínes nyomtatásnak az alapjait. Érdekes megvilágításba helyezi a témát egy 1439-es bírósági per iratai, ahol már megemlítik a nyomdai eszközöket, mint az olvadt ólom, a lyukasztók és a prés. Ezekből arra lehet következtetni, hogy Gutenberg Strasbourgban készítette elő a nyomdagépét és onnét tért vissza Mainzba, ahol be is fejezte találmányát és 1455-ben kiadta a híres, 42 soros nyomtatott Bibliájának első 180 példányát. Három évvel később már Strassbourgban is működött egy nyomda. A nyomtatásnak köszönhetően pedig Strasbourg a kultúra terjesztésének jelentős központjává, a protestáns reformáció és a rajnai humanizmus egyik bölcsőjévé vált.
7. A kerékpárosok városa
Aki megérkezik Strasbourgba, egyből észre fogja venni a várost átszelő kerékpárutak mennyisége- Sokféle bicikli közlekedik Strasbourgban. városi kerékpárok, bérbiciklik és tehekerékpárok, gyerekek, sőt szerszámok szállítására is. Strasbourgban szeretnek az emberek két keréken közlekedni. Gyors, olcsó és praktikus megoldás.
8. A berlini fal egy darabja Strasbourgban található
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága előtti parkban található egy darab a világtörténelem egy jelentős korszakának jelképéből: a berlini fal négy szakasza került Strasbourgba. Az 1961-ben, a hidegháború idején felállított berlini fal Európa és Németország szétszakítását szimbolizálta, 1989. november 9-i leomlása pedig a szabadság és az európai egyesülés jelképévé vált. A fal lerombolása után több szakasza szétszóródott a világon, és műalkotásokká vagy történelmi emlékekké váltak. Más francia városok mellett Strasbourg is megvásárolt négy ilyen szegmenst.
9. Az elmúlt 150 évben égyszer cseréltek országot
1870 és 1945 között Strasbourg négy alkalommal váltott országot. 1870 és 1918 között a Német Birodalomhoz csatolták, ezután az első világháborút követő években visszakerült Franciaországhoz. A második világháború idején, 1940-től 1944-ig ismét elfoglalták és országot cserélt, Németországhoz csatolták, majd 1945 után visszacsatolták Franciaországhoz.
10. Strasbourg nemcsak Franciaországban fontos, hanem európai központ is
Valószínűleg sokan ismerik Strasbourgot a hiradásokból. Bár a város nem olyan nagy és nem is laknak annyian benne, mint Franciaország többi nagyvárosában, de ott található az Európai Parlament , és Brüsszel és Luxemburg mellett a harmadik legfontosabb európai főváros egyikének tartják. A városban található még az Európa Tanács, az Eurocorps és az Emberi Jogok Európai Bírósága is.
Cikk: Ezek Strassbourg legszebb látnivalói