Horvátország egyik legszebb és leglátogatottabb kastélya a magyar határhoz viszonylag közel fekvő Trakostyán-kastély ( Trakošćan ), melynek múltja ezer szálon kötődik mind a magyar mind pedig a horvát történelemhez.
Horvátország északnyugati részén, a Zagorje régió dúsan zöldellő dombjai között található Trakošćan vára a Bednja folyó völgyében. A magyar határtól mindössze 80 kilométerre találhtaó meseszerű kastélyhoz kanyargós út vezet egy dimbes-dombos tájon át, melyet szépen rendezett kisebb-nagyobb települések és több bevásárlóközpont is szegélyez, így ideális célpont lehet akár egy egynapos horvátországi kiránduláshoz is. A turisták körében igen népszerű látványosság Horvátország egyik legismertebb és legszebb kastélya. Az eredetileg a 13. században épült erőd egy középkori végvári erődrendszer részeként védve a környező vidéket, és az évszázadok során számos nemesi család tulajdonában állt.
A várhoz érkezve egy ingyenes parkolóból indul a látogatás, melynek szélén több szuveníros bódé található, a képen látható két sárgás épület pedig mosdónak és egy kis vendéglőnek ad otthont. A várba illetve a mellette lévő tóhoz innét lehet feljutni egy szerpentines panorámás úton illetve lépcsősoron haladva. A szintkülönbség jelentős, így ajánlott kényelmes lábbeliben indulni a szépen felújított főúri kastély felkeresésére.
A történelem nyomában: Trakošćan múltja és legendái
Trakostyán vára, bár Horvátországban található, szoros kapcsolatban áll Magyarország történelmével is. A vár a XIII. században épült, és az évszázadok során számos nemesi család kezében volt. A XIV-XV. században német, szlovén és magyar tulajdonosai is voltak.
Különösen érdekes a vár magyar történelmi szálát tekintve, hogy a XV. században a befolyásos Cillei család birtokába került. Cillei Hermann, aki Zsigmond király apósaként is ismert, jelentős szerepet játszott Magyarország történelmében. Trakostyán vára ebben az időszakban a Cillei család horvátországi birtokaihoz tartozott.
A Cillei család kihalása után a vár többször gazdát cserélt. A XV. század végén a magyar középkor egyik érdekes, titokzatos szereplője Corvin János birtokába került, aki Hunyadi Mátyás királyunk kijelőlt utódja volt, de végül mégsem lett belőle Magyarország királya. Corvin János korszaka alatt sokat időzött a déli végeken, emiatt a vára is jelentős átalakításokon ment keresztül.
A XVI. századtól kezdve a vár a Draskovich család birtokába került, akik több évszázadon át alakították és bővítették. A Draskovich család a horvát nemesség egyik legjelentősebb családja volt, és szoros kapcsolatokat ápoltak a magyar uralkodóházakkal. A vár mai formáját a XIX. század közepén nyerte el, amikor a már romokban heverő középkori várat újjáépítették. A felújítás során a vár neogótikus stílusban kapott új arculatot. A család generációkon át folytatta a kastély védelmi rendszerének fejlesztését: bástyákat, lövegtornyokat és reprezentatív kaput építettek, ami mind a kastély mai, impozáns külleméhez járultak hozzá.
A kastély mesebeli, neogótikus külsejét és belső tereinek romantikus hangulatát a 19. századi felújítás során nyerte el, amikor a Drašković-család újjáépítette az addigra romossá vált épületet, hogy a családi emlékeket méltó keretbe foglalAz 1850-es években Juraj Drašković gróf neogótikus stílusban újíttatta fel az épületet, amely ma is a 19. századi arisztokratikus fényűzés szellemében tündököl. Az átalakítások során gazdag berendezési tárgyakkal díszítették a kastélyt, melyek többsége mind a mai napig megőrződött, megidézve a Drašković-család életstílusát.
A kastély varázslatos belső terei
A Trakošćan-kastélyban tett látogatás igazi időutazás, amely során a látogatók négy szintet és számos szobát járhatnak be. Az alsóbb szinteken helyezkednek el a reprezentatív termek, például a lovagterem, a vadászterem és a könyvtár, mind a család történelmi múltját és hobbijait tükrözik. Az első emeleti lakosztályokban található az ebédlő, a szalon, a szivarszoba és a zeneszalon – mind egyedi, eredeti bútorokkal és műalkotásokkal díszítve.
Különlegességként érdemes kiemelni a 15-19. századból származó, mintegy 300 darabot felvonultató fegyvergyűjteményt, amely Horvátország katonai történelmét illusztrálja. Az emeleten található további szobák – köztük a Drašković-család életmódját bemutató kiállítás – betekintést nyújtanak a kastély lakóinak mindennapjaiba és ünnepeibe.
A kiállítás utolsó részén a gyerekeknek érthetőbb módon is bemutatják a várat például egy lego kockákból megépített vármakett segítségével.
Szintén érdekes látnivaló az alagsorban elhelyezett egykori várkonyha is, melyet a kijárat közelében lehet megtekinteni.
Szent Kereszt kápolna és a kastélypark
A kastély közvetlen közelében található a Szent Kereszt kápolna,melyet a Draskovié grófok építtettek a 18. század közepén: szépen berendezett belsö tere van, és még mindig használatban van. Ma népszerű házasságkötőhely a kis templom, így hétvégén könnyű fiatal házasulandókkal találkozni a környékén.
A trakoscani-tó körül romantikus angolparkot alakítottak ki, ahol nagyot lehet sétálni a mesterséges tó körül. Van ott egy Tündérek útja nevű tanösvény is. (Put vila). Ez a sétaútvonal mintegy öt kilométer hosszú, és egy laza kellemes sétával kb. másfél-két óra alatt bejárható. A sétaútvonal mellett kb. 20 tájékoztató-oktató tábla is található,melyek általános adatokkal szolgálnak a terület természeti értékeiröl és érdekességeiröl, a tavon található Halászház és annak környéke pedig a pihenést szolgálják a túra során.
Akciós szálláshelyek Horvátországban olcsótól a luxusig !
Miért érdemes ellátogatni ?
Trakošćan vára igazi történelmi kincs, amely nem csupán Horvátország, de az európai kastélyépítészet egyik gyöngyszeme is. Az egyedülálló építészeti megoldások, a kastély belső tereinek gazdag berendezése és a romantikus, festői környezet mind olyan élményt nyújtanak, amely magával ragadja a látogatót. Trakošćan könnyen elérhető, csupán másfél órányi autóútra a magyar határtól, így egy hosszú hétvégi kirándulás tökéletes célpontja lehet összekötva akár más érdekes programokkal vagy akár tengerparti nyaralással is.