Árva vára (szlovákul: Oravský hrad) Szlovákia egyik legimpozánsabb és leglátogatottabb vára. A festői környezetben, egy magas sziklaszirt tetején emelkedő építmény nem csupán lenyűgöző látvány, hanem évszázadok történelmét is magában hordozza.
A Krakkó felé vezető út mentén a lengyel határhoz közel, az Árva folyó feletti keskeny hegygerincen áll Árva vára, amely az egykori Magyarország legfestőibb sasfészke és ma is érdekes látnivaló.
Fekvése és megjelenése:
A vár Árva község fölött, az Árva folyó völgyében található, egy 112 méter magas dolomit sziklára épült. Ez a stratégiai elhelyezkedés kiváló védelmet biztosított a vár számára a történelem során. A vár komplexuma három részből áll: az alsó, a középső és a felső várból. Ezek az egymás fölé magasodó részek lépcsőkkel és kanyargós ösvényekkel kapcsolódnak egymáshoz, ami izgalmas felfedezést ígér a látogatóknak. A vár jellegzetes, tornyokkal és bástyákkal tagolt sziluettje messziről felismerhetővé teszi.
Árva vára története:
- Szlovákia egyik legimpozánsabb erődítménye, a 13. század közepén, a tatárjárás idején emelték egy korábbi, gyenge favár helyén. A hagyomány szerint építői templomos lovagok voltak, bár erre nincs egyértelmű bizonyíték. IV. Béla uralkodása alatt a vár már fellegvárral és középső várral is rendelkezett, román, majd gótikus stílusban épült.
- A vár sorsa a következő évszázadokban viharos volt. Előbb Csák Máté szerezte meg, majd Károly Róbert birtokadományai révén többször is gazdát cserélt. Vármegyei székhelyként fontos szerepet töltött be a határvédelemben. Hosszú ideig dacolt a lengyel támadásokkal, egészen 1441-ig, amikor Komorowski Péter rablólovag foglalta el. Komorowski negyed évszázadon át tartotta rettegésben a környéket a várból kiindulva.
- Mátyás király vetett véget a rablólovag uralmának. Hadjáratai során sorra foglalta vissza az elrabolt várakat, köztük Árvát is, melyért 8000 aranyforintot fizetett ki. A vár védői, akik harci tapasztalattal rendelkeztek, később a híres Fekete Sereg magját képezték.
- A Jagellók és a Szapolyaiak után a 16. században a Thurzó család lett a vár meghatározó birtokosa. Ekkor kezdődött Árva várának fénykora. A hatalmas birtokokból származó gazdagság lehetővé tette a nagyszabású újjáépítéseket, melyek során a vár reneszánsz stílusban pompázott. Mai formáját 1611-re nyerte el. A Thurzók idején, a 16. század második felében épült ki az alsó vár, amely az uraknak és a tisztségviselőknek szolgált lakhelyül. Ennek kerektornyában ma a levéltár található, melynek értékes darabja Thurzó György nádor és családjának dokumentumai. A Thurzó család nevével és épületeivel Lőcsén is találkozhatunk.
- A Thurzók kihalása után a vár állaga hanyatlásnak indult, és egy gondatlanság miatt kitört 1800 évi pusztító tűzvész is súlyos károkat okozott benne.
- A 19. század folyamán a Pálffyak teljesen rendbe hozták. A vár ma is teljesen ép, értékes bútorai, műkincsei, falfestményei és fegyvergyűjteménye is van. 1868-óta múzeumként használják.
A vár legendája:
A legenda úgy szól, hogy egykor lovagok érkeztek az országba egy forró nyári napon. Nehéz páncéljukban kimerülten lovagoltak a perzselő hőségben, és kétségbeesésükben Istenhez fordultak segítségért. Az egyikük azt kérte, hogy az Úr terítsen föléjük sátrat, amely megóvja őket a tűző napsütéstől. Egy másik lovag inkább egy olyan várat kért, amely olyan magas, hogy tornyai a nap sugarai előtt a felhők közé nyúlnak. A harmadik lovag azt is hozzátette, hogy nem bánja, ha egy várba jutnak, mely magányosan, lakatlanul áll majd, távol az emberektől. Ahogy elhangzottak a kívánságok, hirtelen erős szél támadt, és elsodorta a lovagokat és amikor magukhoz tértek, egy hatalmas üresen álló, elhagyott várban találtták magukat.
Az Árva vára azóta is magányosan áll a hegy tetején, őrizve a lovagok történetét és a kívánságaik emlékét. Az idők során legendák övezték, és sokan úgy gondolják, hogy aki ellátogat oda, talán maga is meghallhatja a szél zúgásában a lovagok fohászát. Bár az üres vár, a története tovább él az emberek meséiben, emlékeztetve arra, hogy az Istenhez intézett kívánságok néha a legváratlanabb formában teljesülnek.
Árva vára az idők során számos titkot és legendát őrzött meg. A hegy csúcsán álló építmény mindíg is vonzotta a vándorokat és kíváncsi utazókat. A helyiek úgy gondolják, hogy a lovagok szellemei még mindig ott bolyonganak a falak között, őrizve a várat és annak misztikus történelmét. A legenda szerint, aki megmássza a hegyet és eljut a vár kapujához, különös nyugalmat és erőt érezhet, mintha a lovagok hitéből és kitartásából merítene. Az Árva vára így nemcsak a magány és az elmúlás jelképe lett, hanem az emberi akarat és reménységé is.
Látnivalók és programok:
A várban ma az Árvai Múzeum működik, melynek kiállításai bemutatják a vár és a régió történelmét, régészeti leleteit, a környék természeti értékeit és néprajzi hagyományait. A látogatók megtekinthetik a vár különböző termeit, tornyait, bástyáit és udvarait, valamint a múzeum érdekes kiállításait és a templomot. A várban rendszeresen rendeznek időszaki kiállításokat, koncerteket, színházi előadásokat és középkori programokat is, melyek még élvezetesebbé teszik a látogatást.
Látogatási információk:
- Nyitvatartás: A vár egész évben látogatható, de a nyitvatartás az évszaktól függően változik. Érdemes előre tájékozódni a hivatalos weboldalon.
- Belépőjegyek: A belépőjegyek ára a látogató korától és a választott időponttól függ.
- Étkezés, szuvenírbolt: A várba vezető út elején és a parkolók körül több jó étterem és büfé, valamint szuvenír árus is található.
- Megközelítés: A vár Árva községben található, mely könnyen megközelíthető autóval és tömegközlekedéssel is. A vár két fizetős parkolójától egy rövid emelkedős sétával lehet feljutni a vár bejáratához.
Tipp: Az Árva vára Audioguide mobiltelefonos alkalmazás lehetővé teszi, hogy a várlátogatást mindenki teljes egészében a saját nyelvén élvezhesse. Az Árva vára területén található 24 megállóhely átfogó képet nyújt szlovák, angol, lengyel, német, magyar és orosz nyelven. Minden megállóhelyen megtalálja a hanganyagot, írott szöveget és fényképeket egyaránt. Árva várában sajnos nincs megbízható internetes csatlakozás, amely lehetővé tenné az alkalmazás letöltését és esetleges módosítását, így okos dolog a telepítést még a várba való belépés előtt kell elvégezni.
Árva vára egy lenyűgöző történelmi emlékhely, mely páratlan élményt nyújt a látogatóknak. A vár impozáns építészete, gazdag történelme és gyönyörű környezete miatt kihagyhatatlan célpont Szlovákiában. Aki ellátogat ide, nem csupán egy várat látogat meg, hanem egy időutazáson is részt vesz, mely során megismerheti a régió múltját és kultúráját. A várlátogatásra körülbelül 3 órát érdemes betervezni.
Hasznos tanácsok a várlátogatáshoz:
- Kényelmes cipőt viseljünk, mivel körülbelül 200 lépcső és több emelkedő is van a várban.
- Érdemes elegendő időt szánni a látogatásra, hogy alaposan bejárhassuk a várat és megtekinthessük a kiállításokat.
- A vár tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a környező tájra, ezért ne felejtsünk el fényképezőgépet vinni, bár elvben a fotózásért és a videózásért is extra díjat kell fizetni.
- A várban található ajándékboltban emléktárgyakat vásárolhatunk.
- A várlátogatás után érdemes a környéket is felfedezni a keskeny nyomtávú erdei vasúttal! ( A kisvasút Erdőtka (Oravská Lesná) közelében található, innen hat kilométer hosszú aszfaltozott út vezet az erdei vasút alsó, Tanečník nevű állomásához. Innen három kilométeres vasútvonal vezet a 935 méter magasan fekvő beszkidi gerincre. A gerincen található állomás közelében kilátó, a goralok életét szemléltető faház is látogatható. A vonat egy kis pihenő után visszaereszkedik az alsó állomásra. Az egész kb. 1 óra és 20 percet vesz igénybe. )
Utazzon el Szlovákiába! Nézze meg itt a legjobb ajánlatokat és írjon nekünk az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre és mi segítünk a döntésében!
Telefonszámunk: +36301843424