Állandó szeizmikus és vulkáni tevékenység jellemzi a csendes-óceáni Tűzgyűrű patkó alakú medencéjét, ami közel 40 000 kilométeren át öleli körül az Óceánt. Bolygónk aktív és alvó vulkánjainak több mint 75%-a található a gyűrű mentén és a világ földrengéseinek hozzávetőleg 90%-a köthető hozzá. Az ok jól ismert; a főbb tektonikus lemezek egymásra torlódása váltja ki az aktivitásokat.
A Csendes-óceáni Tonga-szigetek közelében lévő tenger alatti vulkán erőteljes kitörése ismét ráirányította a figyelmet a Csendes-óceáni Tűzgyűrűre, ahol földünk legaktívabb vulkánjai sorakoznak. Az 50 hirosímai bombával egyenérétkű erőterjes kitörést követő szökőárhullámok miatt Japántól Kaliforniáig, Új-Zélandtól-Chiléig strandkat és kikötőket zártak le és Tongával hosszú időre megszakadt az összeköttetés. Az elmúlt években már többször is kitört Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vulkán, ami nagyjából 1000 évente tud hasonlóan erős kitöréseket produkálni. A vulkanológusok szerint ezúttal viszont könnyen előfordulhat, hogy az első kitörés csak egy nyitány volt és további vulkáni tevékenység is várható, ami több hetig vagy akár évekig is eltartó aktivitásokkal jár.
10 érdekes tény a Csendes-óceáni Tűzgyűrűről, amit csak kevesen ismernek:
1. A régióban összesen 452 alvó és aktív vulkán található, ami a földünk összes vulkánjainak 75%-a.
2. A Tűzgyűrűhöz tartozó aktív vulkánok többsége a víz alatt található, közülük az 1100 méteres mélységben lévő a West Mata a legmélyebb vulkán.
3. A gyűrű legaktívabb vulkánja az Új Zélandon található Ruapehu-hegy, ami évente 50 kisebb vagy nagyobb kitörést produkál. Érdekessége, hogy ettől függetlenül 2 sípályával rendelkezik, amelyek júniustól októberig sok sízőt vonzanak.
4. Az elmúlt 11 700 év 25 legnagyobb vulkánkitörése közül 22 történt a csendes óceáni Tűzgyűrűben.
5. Sok ország lakóit is érintik a tűzgyűrű vulkánkitörései és földrengései. Ez azt jelenti, hogy többek között Japán, Oroszország, az Egyesült Államok nyugati partja, Mexikó, Kanada, az Antarktisz, Tajvan, , a Fülöp-szigetek, Közép- és Dél-Amerika országai, Pápua Új-Guinea és Új-zéland, valamint a Csandes-óceáni szigetországok mind kivannak téve a kitörések veszélyének.
6. Akár egy új kontinens is kialakulhat Csendes-óceánon. Több geológus is azt jósolja, hogy az elkövetkező évszázadok során a Tűzgyűrű vulkáni tevékenysége által új szárazföldi területek is létre jöhetnek, amik elfoglalnák a Csendes-óceán egy részét. Ez akár egy új kontinens születését is jelentheti.
7. A tűzgyűrű vulkánjai olyan nagy és pusztító erejű katasztrófákat idéztek elő a múltban, mint a 2004-es Indiai-óceáni cunami, a Krakatau 1883-as kitörése vagy az 1906-os San Francisco-i földrengés.
8. A föld alatti megújuló enegrgiaforrások újrahasznosításával áramot és fűtési energiát lehet előállítani ami egy vonzó lehetőség a Tűzgyűrű mentén élő országok számára. Az Egyesült Államok, Indonézia, Japán, Új-Zéland, a Fülöp-szigetek és számos más ország már régóta kihasználja az erőforrást és kutatják a további lehetőségeket is.
9. A tektonikus lemezek mozgása hozta létre az világtengerek legmélyebb pontját is a Fülöp-szigeteki Marianna árok mentén, aminek a mélysége 10 944 méterrel van a víz felszín alatt.
10. 1963-ban egy kanadai tudós érdekes elmélettel állt elő a Hawaii szigetekkel kapcsolatban. John Tuzo Wilson szerint a Hawaii vulkáni eseményei egy nagyon aktív geotermikus forró pontnak köszönhetőek, ami a szigetek alatt a mélyban található. Véleménye ellentétben áll a tektonikus lemezek mozgásának elméletével, ami a Csendes-óceán peremét tartja geológiailag aktív területnek.
Utazási Tipp |
BOMBA áru szállások, online foglalás akár SZÉP kártyával is ! |