Az utóbbi hetekben az amerikai elnök kijelentései miatt a figyelem központjába került Grönland, amely a Föld legnagyobb szigetének számít (ha Ausztráliát kontinensnek tekintjük). Grönland jelenleg egy kis ország, Dánia autonóm területe, ahová évente kevés turista jut el Európából. Íme néhány fontosabb érdekesség a helyről, amelyeket csak kevesen ismernek:
Földrajz és éghajlat:
- Elhelyezkedés: Észak-Amerika és az Északi-sarkvidék között található.
- Méret: Területe körülbelül 2,166 millió km², melynek nagy részét (kb. 80%-át) jégtakaró borítja.
- Éghajlat: Sarkvidéki éghajlat jellemzi, hideg telekkel és hűvös nyarakkal. A belső területeken extrém hideg uralkodik. A partvidék éghajlata enyhébb a tenger közelsége miatt.
- Jégtakaró: A grönlandi jégtakaró a második legnagyobb a világon az antarktiszi után. Olvadása jelentős hatással van a tengerszintre.
- Növény- és állatvilág: A növényzet tundra jellegű, főként mohákból, zuzmókból és alacsony cserjékből áll. Jellemző állatai a jegesmedve, a sarki róka, a rénszarvas, a pézsmatulok, a sarki nyúl, a fóka, a bálna és a madarak.
Történelem és politika:
-
Grönland felfedezésének története több szakaszra osztható, és nem köthető egyetlen személyhez vagy időponthoz:
Korai időszak és a vikingek előtti idők:
- Paleo-eszkimók: Grönland első lakosai paleo-eszkimó népek voltak, akik több hullámban érkeztek Észak-Amerikából, körülbelül 4500 évvel ezelőtt. Ők vadászattal és halászattal foglalkoztak, és különböző kultúrák követték egymást a szigeten.
- Dorset-kultúra: A Dorset-kultúra volt az egyik legjelentősebb paleo-eszkimó kultúra Grönlandon, amely körülbelül i.sz. 500-tól i.sz. 1500-ig virágzott.
Vikingek érkezése:
- Gunnbjörn Ulfsson: A norvég sagák szerint Gunnbjörn Ulfsson volt az első európai, aki megpillantotta Grönlandot a 10. században, amikor hajója letért az Izlandról Norvégiába vezető útról. Az általa látott földet Gunnbjarnarskernek nevezte el.
- Vörös Erik: Vörös Erik (Eiríkr rauði) norvég viking hajós volt, akit gyilkosság miatt száműztek Izlandról. 982 körül hajózott nyugat felé, és felfedezte Grönland déli partvidékét. Három évet töltött a terület feltárásával, majd visszatért Izlandra, hogy híreket terjesszen a felfedezett földről.
- Grönland elnevezése és benépesítése: Vörös Erik „Grönlandnak” (Grænland, azaz „Zöld Föld”) nevezte el a szigetet, valószínűleg azért, hogy vonzóbbá tegye a letelepedők számára. 985-ben vagy 986-ban visszatért Grönlandra több hajóval és telepesekkel, megalapítva az első viking településeket a szigeten. A vikingek főként a déli partvidéken telepedtek le, ahol kedvezőbbek voltak az éghajlati viszonyok.
- Viking települések: A vikingek két fő települést hoztak létre Grönlandon: a Keleti Települést (Eystribyggð) és a Nyugati Települést (Vestribyggð). A Keleti Település volt a nagyobb és jelentősebb, itt található Brattahlíð is, Vörös Erik birtoka. A vikingek gazdálkodással, állattenyésztéssel, vadászattal és halászattal foglalkoztak.
- Kapcsolat Izlanddal és Norvégiával: A grönlandi vikingek fenntartották a kapcsolatot Izlanddal és Norvégiával, kereskedtek és időnként utánpótlást kaptak Európából.
Vikingek eltűnése:
- Települések hanyatlása: A 14. és 15. században a grönlandi viking települések hanyatlásnak indultak, majd teljesen eltűntek. Ennek okai összetettek lehettek, beleértve az éghajlatváltozást (a kis jégkorszakot), a természeti erőforrások kimerülését, a kapcsolatok megszakadását Európával, valamint az inuitokkal való esetleges konfliktusokat.
Későbbi felfedezések és Dán fennhatóság:
- Újrafelfedezés: A 16. és 17. században európai hajósok újra „felfedezték” Grönlandot, de nem történt jelentős letelepedés.
- Dán gyarmatosítás: A 18. században Dánia gyarmatosította Grönlandot, és kereskedelmi telepeket hozott létre a szigeten.
- Modern idők: Grönland Dánia része maradt, de 1979-ben autonómiát kapott, majd 2009-ben bővítették autonómiáját.
- Dán fennhatóság: Grönland Dánia része, de széleskörű autonómiával rendelkezik. 1979-ben kapott önrendelkezést, majd 2009-ben bővítették autonómiáját, ami kiterjed az ásványkincsek feletti rendelkezésre is.
- Politikai rendszer: Parlamenti demokrácia. A grönlandi parlament (Inatsisartut) választja a miniszterelnököt.
Népesség és kultúra:
- Népesség: Kb. 56 000 fő, többségük inuit származású.
- Nyelv: A hivatalos nyelv a grönlandi (kalaallisut), de sokan beszélnek dánul is.
- Kultúra: Gazdag inuit kultúra, mely szorosan kötődik a természethez és a hagyományos életmódhoz. Jellemzőek a kézműves termékek, a zene és a tánc.
Gazdaság:
- Főbb ágazatok: Halászat, vadászat, turizmus és bányászat.
- Ásványkincsek: Grönland gazdag ásványkincsekben, mint például a ritkaföldfémek, amelyek iránt egyre nagyobb a kereslet.
- Függőség Dániától: Grönland gazdaságilag továbbra is nagymértékben függ Dániától.
Turizmus:
- Természeti látnivalók: Jéghegyek, gleccserek, fjordok, északi fény.
- Tevékenységek: Túrázás, hajózás, kajakozás, bálnales, kutyaszánozás, északi fény megfigyelése.
Fontosabb tudnivalók röviden:
- A Föld legnagyobb szigete (Ausztrália nélkül).
- Dánia autonóm területe.
- Nagy részét jégtakaró borítja.
- Inuitok lakják.
- Gazdag természeti látnivalók.
- Éghajlata sarkvidéki.
Utazási lehetőségek Grönlandra:
- Repülővel: A leggyakoribb módja Grönlandra jutásnak a repülés. A legtöbb nemzetközi járat Koppenhágán (Dánia) keresztül érkezik a Kangerlussuaq repülőtérre (SFJ), ami egykor amerikai légibázis volt. Innen belföldi járatokkal lehet eljutni más grönlandi városokba. Újabban közvetlen járatok is indulnak Izlandról (Reykjavík). Fontos tudni, hogy a grönlandi repülőjegyek általában drágák.
- Hajóval/tengerjáró hajóval: Nyáron tengerjáró hajók is érintik Grönland partjait, gyakran Izlanddal vagy más északi-sarki úti célokkal kombinálva. Ez egy kényelmes módja lehet a partvidék felfedezésének.
- Helyi közlekedés: Grönlandon a közutak hossza nagyon korlátozott (mindössze kb. 90 km aszfaltozott út van), ezért a helyi közlekedésben is fontos szerepet játszik a repülő és a hajó. A városok között helikopterjáratok és kompok közlekednek. A kisebb települések között gyakori a motorcsónak használata.
Főbb látnivalók és tevékenységek:
- Jéghegyek és gleccserek: Grönland legismertebb látványossága a hatalmas jéghegyek és gleccserek. Az Ilulissat jégfjord (Kangia) az UNESCO Világörökség része, ahol lenyűgöző jégformációkat lehet látni.
- Északi fény (Aurora Borealis): Szeptembertől áprilisig ideálisak a körülmények az északi fény megfigyelésére Grönlandon.
- Bálnák megfigyelése: Grönland partjainál számos bálnafaj él, köztük a púpos bálna, a grönlandi bálna és a kék bálna. Szervezett bálnales túrákon lehetőség van megfigyelni őket.
- Túrázás és természetjárás: Grönlandon számos túraútvonal található, ahol gyönyörű tájakon lehet sétálni vagy túrázni. A Disko-sziget különösen népszerű a túrázók körében.
- Kajakozás: A kajakozás hagyományos közlekedési eszköz volt az inuitok számára. Ma turisták is kipróbálhatják ezt a tevékenységet a fjordokban és a part mentén.
- Kutyaszánozás: Télen lehetőség van kutyaszánozásra, ami egy izgalmas módja a táj felfedezésének.
- Inuit kultúra: Grönlandon lehetőség van megismerkedni az inuit kultúrával, ellátogatni múzeumokba és helyi közösségekbe.
- Városok:
- Nuuk: A főváros, ahol múzeumok, galériák és éttermek találhatók.
- Ilulissat: A jégfjord közelében fekvő város, ahonnan hajókirándulásokat szerveznek a jéghegyekhez.
- Kangerlussuaq: A nemzetközi repülőtérrel rendelkező város, ahonnan könnyen elérhető a jégtakaró.
Turizmus feltételei Grönlandon:
- Szezon: A turisztikai szezon főként nyárra (június-augusztus) korlátozódik, amikor az időjárás enyhébb és a legtöbb tevékenység elérhető. Az északi fény megfigyelésére a téli hónapok a legalkalmasabbak.
- Infrastruktúra: Grönlandon a turisztikai infrastruktúra még fejlesztés alatt áll. A szálláshelyek és az éttermek száma korlátozott, különösen a kisebb településeken. Fontos előre foglalni a szállást és a programokat.
- Árak: Grönland egy drága úti cél. Az utazás, a szállás és az étkezés költségei magasak lehetnek.
- Időjárás: Az időjárás Grönlandon változékony és kiszámíthatatlan lehet. Fontos rétegesen öltözködni és felkészülni a hidegre, a szélre és az esőre.
- Egészség: Bár Grönland Dánia része, az európai egészségbiztosítás nem feltétlenül érvényes teljeskörűen. Érdemes külön utasbiztosítást kötni. A csapvíz általában iható, de érdemes palackozott vizet fogyasztani.
- Fenntarthatóság: Grönlandon fontos a fenntartható turizmus. Érdemes olyan utazásszervezőket választani, amelyek elkötelezettek a környezetvédelem és a helyi közösségek támogatása iránt.