A Júdeai-sivatag Jeruzsálemtől húzódik dél felé, a Holt-tenger mellett, egészen a Negev-sivatagig. Nevével ellentétben egy nagyon változatos, sokszínű világról van szó: a magas sziklafalakat-úgy nevezett vádik (kiszáradt folyómedrek)- szelik ketté , a
tengerszint magassága 800 méterről a tengerszint alatti 200 méterig száll alá. Ennek megfelelően a Jeruzsálem-környéki részeken jóval több csapadék esik, mint a mélyebben fekvő, sivatagos területeken. Tavasz az egyik legtökéletesebb időszak a sivatagi kiránduláshoz. Bakancsot és fürdőruhát fel, és irány a Júdeai-sivatag!
Nahal Arugot
Az Arugot folyó az Ein Gedi természeti parkból közelíthető meg. 400 méterrel található a tengerszint alatt, a Holt-tenger partján. Miközben a Dávid vízesést rengetegen látogatják egész évben, Arugot egy kevésbé ismert túra útvonal, holott semmivel sem kevésbé látványos vagy izgalmas.
Hosszabb és rövidebb, valamint nehezebb és kifejezetten családbarát kirándulások közül is válogathatunk. A Titkos-vízesésig végig mehetünk a folyóban, ezt különösen a gyerekek élvezik , de aki szárazon szeretne maradni, az választhatja a másik útvonalat is a sziklákon keresztül.
Ha van még bennünk energia, érdemes egészen a felső tavakig is elmenni, ahol megmártózhatunk a hűs és üdítő forrásvízben.
Nahal Tekoa
Tekoa folyó Betlehemnél ered és egészen a Holt-tengerig kanyarog. A hosszú táv és a nehéz útvonal miatt, érdemes csak részletekben bejárni nyomvonalát. A természeti látnivalókon kívül, régészeti lelőhelyeket, illetve különös építményeket is láthatunk a túra során, például őskori barlangokat, valamint bizánci remeték élőhelyeit. Aki kedveli az extrémebb kalandokat, jó helyen jár, ugyanis itt található a Haritun-barlang, Izrael legnagyobb és leghosszabb mészkő-barlangja. Ötvenöt "teremből" áll, valamint négy és fél kilométer hosszúságú alagút-rendszerből. A tájékozódást nyilakkal segítik, de a barlangon belül teljesen sötét van és nem ajánlják a látogatását tapasztalt vezető nélkül.
Nahal Pratzim
Nahal Pratzim az egyik leglenyűgözőbb hely a Júdeai-sivatagban. Ahogy közelítünk, a sivatag közepén előbukkan egy szűk, kiszáradt folyómeder, vakító fehér sziklákkal körülvéve. A geológiai magyarázata ennek a nagyon puha kőzetrétegnek a mai napig talányos, de feltételezhetőleg 18-20 ezer évvel ezelőtt egy hatalmas tó terült el itt, és annak a visszahúzódása okozta a különböző színű rétegződéseket.
Egy viszonylag könnyű, de annál látványosabb, félórás-órás túrát tehettünk itt meg, amelynek pár évvel ezelőttig a Liszt-barlang volt a fő attrakciója. -Sajnos ez most omlásveszély miatt zárva van, de így is élményekkel és irigylésre méltó fotókkal fogjuk zárni a kirándulást.
Nahal Prat
Prat folyó a jeruzsálemi hegyektől folyik egészen Jerikóig. A legnagyobb és egyetlen, egész évben bővízzel ellátott folyó a Júdeai-sivatagban. Éppen ezért a nyári melegben is kedvelt kirándulóhely, hiszen bármikor megmártózhatunk frissítő vizében a túránk során.
Nemcsak a természet szerelmesei imádják a vádit, de minden korban szívesen látogatott és lakott volt. A mai napig létezik itt két kolostor, a Faran és a Szent György kolostor, amelyekben szerzetesek élnek és vonulnak el a külvilágtól. Egy régi vízelvezető rendszer nyomait is követhetjük, amelyek Heródes, Jerikóban található palotáihoz szállította a vizet.
Nahal Og
Az Og folyó, akárcsak a többi fenn említett folyó, hosszan szeli ketté a sivatagot, amíg eljut a Holt-tengerig. Az év nagyrészében egy kiszáradt folyómederről van szó, de télen hatalmas vízfolyások ömlenek itt, magukkal sodorva kőzetet, állatokat, és gyakran az utat is. Legkedveltebb kiránduló szakasza az Alsó-Og, ahol három kiszáradt vízesésen is fel kell kapaszkodnunk, létrák és lépcsők segítségével.
Gyerekek számára általában hatalmas élmény ez a viszonylag rövid, de annál izgalmasabb túra. Ha szerencsénk van találkozhatunk pár beduin pásztorral is, akik a nyájukat őrzik a közelben.
Szerző &képek: Grünhut Éva idegenvezető