Voralbergi barangolásaink során Bregenzerwaldban ejtettük útba az Ausztriában is egyedülálló Frauenmuseum Hittisau-t, mely egy 2000-óta létező osztrák intézmény. Elisabeth Stöckler múzeumi kurátor kezdeményezte a létrejöttét, és a megalakulása óta már több, mint 45 kiállítást mutatott be (nemcsak) nők számára releváns témákban. Több kitüntetéssel - köztük az Osztrák Múzeumi Díjjal - is büszkélkedhet.
Tulajdonképpen az egész épület egy impozáns, helyi fákból készült alkotás, amely nagy üveghomlokzattal keretezett. Ezáltal ez a múzeum ablaknak tekinti magát a világra és a különböző kultúrákban élő nők történetével és kulturális tevékenységével kapcsolatos témákkal foglalkozik. Azt a feladatot tűzték ki maguk elé, hogy a nők történetét és kulturális munkásságát kutatják, gyűjtik, dokumentálják, majd a kiállítások keretében láthatóvá teszik. Nem csak a a regionális, de a nemzetközi vonatkozásokra is rávilágítanak a kultúra-, társadalom-, művészet- és építészettörténet témaköreit érintve. A Frauenmuseum küldetése tulajdonképpen a generációk közti tanulás.
Igazán lenyűgöző, amit mi nők/anyák elértünk!
Természetesen vezetett túra is lehetséges, előre bejelentkezés alapján. Én azonban szeretek a magam kedvére nézelődni. Ottjártunkkor éppen a takarításról és a tisztaságról volt szó, ami elsőre talán unalmasnak tűnhet, de valójában jóval több van/volt és lesz benne, mint azt gondolnánk.
Az aktuális témának megfelelően rendezik be az épületet régi és új használati eszközökkel, képekkel,
szimbolikus elemekkel, leírásokkal
vagy éppen a hagyományok felelevenítésével, stb.
Ki, mikor, hogyan, miért és mivel takarít? Mi a szennyeződés? Milyen világképet társítunk hozzá? A takarítás a háztartásra korlátozódik? A takarítás gyakran nem szeretett, időigényes tevékenység, egyfajta társadalmi követelmény, amelyet még mindig túlnyomórészt nők/anyák végeznek.
Sokak számára ez még mindig kemény, alulfizetett, vagy fizetetlen munka. És miért élveznek nagyobb hírnevet azok, akik szemetet termelnek, mint azok, akik eltakarítják?
Ugyanakkor! A tisztaság kultúra? A tisztaságot a természet civilizációjának tekintjük. De vajon tisztaságunk ára nem a természet és környezetünk semmibe vétele? És miért olyan értékes az aranypor, és miért olyan piszkos a házipor?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésköröket boncolgattunk. Három szóval úgy tudnám jellemezni, hogy: elgondolkodtató volt, szórakoztató - már amennyiben a takarítás az lehet? Lehet! Mert még humorban sem volt hiány a kiállítás során.
Mint mindig, a gyerekeknek is kitaláltak kreatív állomásokat, ahol izgalmas feladatok során fejleszthették a tudásukat egy varázslámpa segítségével vagy éppen alkothattak.
Az én lánykáim minden tárgyból/tárgyra (legó, csempe, stb.) kirakták/kiírták, hogy „ANYA“, „ANYU“, vagy „MAMA“, ahogy ritkán németül is becéznek😊 (mióta Németországban élünk). Hát melyik anya szívét ne dobogtatná meg a gyermeki szeretet e nyilvánvaló formája, főleg, hogy már küszöbön áll az idei 2024-es évi Anyák Napja is..
Ehhez van egy szép kis versem, igaz, német nyelven íródott:
Segítek lefordítani:
„Egy Anya
nincs vasból,
de mindent kibír a gyermekeiért.
Egy anya nem elemmel működik,
de minden nap tesz valamit a gyermekeiért.
Egy anyának nincs 7 élete,
de az életét adná a gyerekeiért.”
Nekem ezen a tényleg egyedülálló, Anyákat/Nőket bemutató Múzeumban - a lányaim alkotásain túl - egy miniatűr műhelymunka nyerte el még a tetszésemet, amely egy átlátszó csempébe volt viccesen beépítve, íme:
Az egyik kreatív feladatban pedig a látogatók berakhattak egy kis üvegbe valamilyen "kosz"-t. Nos, ebből mi sem maradhattunk ki, úgy hogy a lányaim zsebéből mindjárt előkerült egy kis konfetti, amit nosza, ott hagytunk emlékbe.
A kiállításon egyébként – az én férjemen kívül – jócskán vettek részt más férfiak is. Hogy honnan tudom? A Google Map-en található véleményekből szűrtem le. Egyikőjük például ezt írta: “A nők világa holisztikusan jelenik meg”. Hm, érdekes, nem, milyen szépen megfogalmazta?!?
A leghátsó szobában van egy könyvtárszoba is, az összes osztrák nyelvű irodalom helyet kapott itt,
ami rólunk, anyákról-nőkről szól. Nyilván le is lehet ücsörögni és olvasgatni, ha úgy tartja kedvünk. A múzeumi „boltban” pedig már önmagában is érdemes meglátogatni a gondosan összeállított könyves asztalt, de kaphatók itt szappanok (pl. viccesen a Willendorfi Vénusz alakjában), játékok és egyéb termékek is, amik felkelthetik az érdeklődésünket. A jegyárusító hölgy egyébként nagyon kedves, mindenben a rendelkezésünkre áll, kérdéseinkre megfelelő szakértelemmel válaszol.
Ha a környéken jártok, mindenképp érdemes ide is benézni, mert minden évben megjelenik egy-egy új tematikus kiállítás, amely a nőkkel és a társadalommal kapcsolatos témákban kínál meglepő perspektívákat.
A múzeum természetesen akadálymentesített és babakocsival is látogatható. Állatot viszont tilos bevinni.
Elérhetőségük:
Frauenmuseum Hittisau
Platz 501, 6952 Hittisau
Vorarlberg, Austria
T 0043 5513 20537
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Öffnungszeiten – nyitvatartásuk:
02. Juli 2023 – 27. Oktober 2024
Dienstag bis Sonntag (keddtől-vasárnapig 10 – 17 óra között)
Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmet. Egyben megragadom az alkalmat, hogy a cikkem kapcsán én is BOLDOG ANYÁK NAPJÁT KÍVÁNJAK AZ ÉN SZERETETT ÉDESANYÁMNAK, KERESZTANYÁMNAK ÉS ANYÓSOMNAK Lánycsókon. Isten éltessen Benneteket még nagyon sokáig családunk körében!
Szerző&képek: Kernné Riebel Brigitta