Két hetes mexikói körutunk élményeit, tapasztalatait szeretném megosztani Veletek. A cikkben kitérek majd Mexico városra, Teotihuacánra, Tulumra, Chichén Itzára, Cenotékra, Cobára, Cancúnra.
Repülés: Kiutazáshoz a Turkish Airlines légitársaságot választottuk, Isztambuli átszállással repültünk Mexikó városba. Az út elég hosszú, nagyjából 16 óra. Mi éjszaka utaztunk, így aránylag kipihenten érkeztünk meg.
Mexico városban mindenhova Uberrel közlekedtünk, olcsó, gyors és megbízható megoldás.
Mexico városból Viva Aerobus-szal repültünk közvetlenül Tulumba. Ezt a légitársaságot sajnos nem tudom ajánlani. A járatunkat 2 óra késés után végül törölték, tájékoztatást semmiről sem kaptunk, mindent nekünk kellett kideríteni. Csak a másnapi, szintén késéssel induló, gépre tudtunk jegyet szerezni, és az sem volt egyszerű. Illetve még a nemzetközi reptereken is alig beszél valaki angolul.
Tulumba érkezve autót béreltünk, ami nagyon megkönnyítette a további utunkat. Ajánlom az autóbérlést, ugyanis rugalmasságot biztosít a félsziget csodainak felfedezéséhez. Az "utak" és a helyi vezetési stílus persze okozhatnak meglepetéseket.
Mexico város
Igazi nyüzsgő, hangos, élettel teli metropolisz. A város maga felfoghatatlanul nagy, ám a látnivalók csupán néhány városrészre korlátozódnak. Mi a Centro, Roma Norte és Condesa negyedeket jártuk be. A leghíresebb látványosságok (Palacio de Bellas Artes, Plaza de la Constitucion) a Centroban találhatók. A Roma Norte és Condesa városrészek színesebb, bohém negyedek. Itt hangulatos utcákra, kávézókra, éttermekre bukkanhatunk. Érdemes meglátogatni továbbá a Museo Nacional de Antropología-t, a helyi kultúra megismerése érdekében. A Torre Latinoamericana toronyból pedig remek kilátás nyílik a városközpontra.
Mexico városból fél napos kirándulással elérhetőek Teotihuacán templomai. Az ősi piramis együttes nagyon különleges látvány, megéri vezetett túrán részt venni. Mi Get Your Guide-on foglaltuk a programot.
Tulum
Tulumba érve egyből érezni a természet közelségét. A város gyakorlatilag a dzsungelbe van beékelve, körülötte sűrű, buja erdő, amerre a szem ellát. Gyönyörű zöld növényzet és élénk élővilág található itt.
A város több részre osztható: tulum downtown, (ez a városközpont, éttermekkel, bárokkal, szórakozóhelyekkel), Aldea Zama (itt található a legtöbb apartman/szállás, mi is itt szálltunk meg), illetve a tengerparti Hotel Zone.
A partszakasz két részre oszlik, az északi rész egy természet védelmi terület része, a belépő 60 mxn, a strandok pedig ingyenesek, bár a parkolásért általában fizetni vagy fogyasztani kell a parti éttermekben. A park bejáratánál katonák állítják meg az embereket (Mexikóban egyébként mindenhol nagyon magas a rendőri jelenlét) és figyelmeztetnek mindenkit, hogy a parkban tilos szemetelni és műanyag palackokat sem szabad bevinni. Előfordul, hogy átnézik a táskákat is. A déli részt a hotelek uralják, de a strandra mindenhol leengedik az embert, ez törvényben van előírva. Ezen a szakaszon nagyon drágák az éttermek, szinte mindenhol minimum fogyasztást írnak elő, ami akár 100 usd/fő is lehet. Nekünk az északi Playa Pariso volt a kedvenc strandunk, a víz gyönyörű, a megközelítése egyszerű, és napágyakat is reális áron (500 mxn/per nap/4 fő) lehet bérelni. Az északi partszakaszról számos 1-2 órás, snorkel túra indul, melyeken rájákat, színes halakat és teknősöket leshet az ember.
Cenoték
Számomra a Cenoték voltak Mexico legkülönlegesebb kincsei. Fantasztikus oázisok a buja dzsungel szívében. Mindegyik más és más, nem lehet megunni őket. Mi a Ik Kil, Suytum, Corazòn, Yax-Kin Cenotékat néztük meg, egytől egyik zseniálisak.
A belépő általában 100-200 mxn között mozog. Illetve vannak "Cenote parkok", ahol egyszerre több Cenotét lehet megnézni, ezekbe drágább a belépő. Mindegyik Cenote fel van szerelve mosdókkal és zuhanyzóval.
Chichén Itzá
"Kötelező" program a Yucatánon, lenyűgöző látvány. Erősen ajánlott korán reggel, már nyitásra érkezni, ugyanis még szezonon kívűl is elképesztő a tömeg. Chichén Itzánál 1 órával korábban van Tulumhoz képest. Mi nyitásra mentünk, így is kellett sorban állni, de sokkal kevesebbet, mint később kellett volna. A parkon belül egymást érik az árusok, ez kicsit ront a hely hangulatán. Érdemes felkészülni a párás, fülledt melegre is.
Cobá
Kevésbé ismert maya romok találhatóak Cobában. Sokkal vadregényesebb, autentikusabb és kevésbé látogatott, mint Chichén Itzá. Itt olyan érzése lehet az embernek, mintha most fedezné fel az ősi romokat. Az egész park a dzsungelben van elrejtve, több kilométert lehet sétálni, vagy biciklizni egyik templomtól a másikig. Míg pár éve még fel lehetett mászni a romokra, ma ez már nem megengedett, senkit ne érjen csalódás emiatt.
Cancún
Cancún a luxus hotelek és a türkiz tenger városa. A tengerparton itt is megvan a Hotel Zone, ahol luxushotelek követik egymást. Ezen a részen a tenger gyönyörű, ám változékony. Oda kell figyelni a hullámokra és az áramlatokra. Feljebb, Punta Cancunban már teljesen nyugodt és sekély a víz, kisgyerekes családoknak sokkal ideálisabb.
Gasztronómia
Taco, burrito, guacamole, enchilada és sok más különlegesség minden mennyiségben. Érdemes minél több fogást kipróbálni, nagyon különleges ízekre lehet bukkanni. A street food mindenhol jelen van és olcsón elérhető. Az éttermekben változóak az árak, de megéri kipróbálni néhányat, Tulumban például fantasztikusak a halételek. Az ételek alapvetően fűszeresek és csípősek, de messze nem annyira mint Ázsiában.
Időjárás
Mi július második hetében utaztunk és egyáltalán nem bántuk meg az időpont választást! Mexico városban hűvösebb idő volt, ami városnézéshez ideális. Tulumban és Cancúnban nagyon meleg, párás volt a levegő és szinte végig sütött a nap. Csak ritkán jöttek záporok.
A július nem tartozik a főszezonhoz, így érezhetően kevesebb turista volt mindenhol. A látványosságoknál aránylag kevesen voltak, a tengerpartok, éttermek, hotelek nem voltak túlzsúfolva.
Keresettek bátran bármilyen kérdéssel! :))
Szerző&fotók: Uzonyi Sára